Krokodýl nilský
Velký Karlov je v dnešních dnech spojován s chovem krokodýlů. AGRODRUŽSTVO Jevišovice zde plánovalo vybudování agroturistického areálu s velkochovem krokodýla nilského. Vzhledem k tomuto vám chci tohoto úžasného tvora představit.
Čeleď krokodýlovitých(Crocodylidae) je rozšířena ve sladkých a brakických vodách teplého a tropického pásma Ameriky,Afriky,Asie i Austrálie. Na rozdíl od aligátorů a kajmanů nezapadá krokodýlí čtvrtý zub v dolní části čelisti do jamky v čelisti horní; je proto ze strany viditelný i tehdy mají-li krokodýlové zavřenou tlamu. Lebka krokodýla je štíhlá a poměrně dlouhá. Pod rohovitými štíty na břiše mají praví krokodýlové masivní kostěné desky.
Do čeledi krokodýlovitých řadíme dnes třináct druhů. Nejznámější je krokodýl nilský (Crocodylus niloticus ), rozšířený v řekách, jezerech a močálech téměř po celé Africe, výjimkou severních oblastí a pouštních krajů.Vyskytuje se i na Madagaskaru a některých dalších ostrovech při afrických březích. Kdysi dorůstali krokodýlové nilští délky přes 7 m, dnes se už jen málokdy setkáme s krokodýli 3 až 4 m dlouhými. Největší takovéto exempláře váží asi půl tuny. V přírodě se některé poddruhy ( známe jich celkem sedm) krokodýla nilského rozmnožují dvakrát v roce. Samice zahrabává vajíčka do písku v blízkosti vody na sluncem prohřátá místa. V jedné snůšce bývá 15 až 100 vajec, počet vajec závisí na velikosti samice. Inkubace probíhá při teplotě 32 až 35 stupňů Celsia přes dva měsíce. K přirozeným nepřátelům krokodýlích vajec patří řada ptáků, drobnější šelmy a varani. Mladí krokodýlové se živí hlavně hmyzem a obojživelníky, středně velcí loví ryby a ptáky. Velké exempláře krokodýla nilského loví hlavně savce, není zvláštností že uloví zvíře ve velikosti krávy.
Ještě koncem 19. století žili v Africe statisíce těchto krokodýlů. Vyskytovali se i v samém Nilu až po deltu, ale i v některých severních oblastech. Intenzivní lov způsobil, že tento, dříve tak hojný plaz už zcela vymizel z obrovského území severní Afriky. V dnešní době patří krokodýl nilský k ohroženému druhu a byl proto zapsán na CITES (tzv. Washingtonská konvence). V příloze I - této konvence, kam krokodýl nilský patří, jsou zařazeny druhy kriticky ohrožené, obchod s nimi je vyloučen a výjimky se povolují pouze z ochranářských a vědeckých důvodů. V roce 1992 přistoupilo bývalé Československo a jako jeho nástupce i Česká republika, k této nejzávažnější konvenci zabývající se mezinárodním obchodem se zvířaty, rostlinami a jejich produkty.
Ivo Lát
Použité prameny: Teraristika - Jiří Čihař
Terárium A-Z – Ivan Kocourek, MVDr. Jaromír Král
—————